Cuma , 22 Şubat 2019
Zuckerberg Yaşanan Facebook Skandalı Hakkında Çalışanlarını Korudu

Zuckerberg Yaşanan Facebook Skandalı Hakkında Çalışanlarını Korudu

En çok kullanılan sosyal medya adreslerinden biri olan Facebook, şu sıralar çok fazla eleştiriliyor. Zuckerberg, yaşanan skandal ile ilgili çalışanlarını koruyup kollayan bir açıklamada bulundu.

Facebook’un iş ortağı Cambridge Analytica, sosyal medya servisinin kaynaklarını kullanarak 90 milyona yakın kullanıcının verilerini elde etmiş ve bunları kullanmıştı. Bu bilgilerin çoğu Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de düzenlenen önemli siyasi seçimlerde kullanılmıştı. Hatta Facebook, gazetelere tam sayfa ilanlar vererek kullanıcılarından özür dilemişti.

Facebook, Cambridge Analytica’nın eylemleri hakkında hasar kontrolü yapmaya devam ediyor. Ancak ne hikmetse; sosyal medya devinin bünyesi içerisinde hiçbir yaptırımda bulunulmadı. Şirket başkanı Mark Zuckerberg teknoloji sitesi Recode’a verdiği röportajda üç konuya açıklık getirdi.

Recode muhabiri Mark Zuckerberg, “Şirketi yönetmeye kendinizi uygun görüyor musunuz?” sorusuna “Evet, kimse mükemmel değil. Hatalarımdan ders alarak ilerlemek niyetindeyim.” yanıtını verdi.

İkinci soru ise “Skandaldan sonra kimseyi kovdunuz mu?” şeklindeydi. Mark Zuckerberg, konuyla ilgili çalışanlarını koruyan ifadeler kullandı: “Bu günün sonunda sorumluluk bendedir. Yaptığımız hatalar için kimseyi otobüsün altına atmak niyetinde değilim.”

Görünüşe göre Zuckerberg, “kendini kovmak” niyetinde de değil. Recode muhabirinin “Yönetimi Kurulu istifanızı istiyor mu?” sorusuna, “Böyle bir şeyden hiç haberim yok.” yanıtını verdi.

Zuckerberg ifadelerine “Durum hiç hoş değil. Kimsenin hizmetlerimizden dolayı mutsuz olmasını istemiyorum. Eğer gerekli değişimleri gerçekleştirmezsek, insanlar bize güvensizlk duymaya devam edecek.” diyerek son verdi.

Bazı sosyal medya kullanıcıları Zuckerberg’in bu açıklamasına tepki gösterirken bazıları da çalışanlarının arkasında durmasını taktir ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*