Pazartesi , 18 Kasım 2019
YouTube Kuzey Kore’nin Kapalı Kutu Kalmasına Yardım Mı Ediyor?

YouTube Kuzey Kore’nin Kapalı Kutu Kalmasına Yardım Mı Ediyor?

YouTube ile ilgili ortaya çıkan bilgilere göre Kuzey Kore ile ilgili gizli bilgiler sunan kanallar bir bir kapatıldı.

Kuzey Kore ile ilgili halihazırda az olan ülke içindeki bu bilgileri sunan platformların kapatılması özellikle sosyal medyada tepki gördü. YouTube konu ile ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmazken kapatılan hesaplarda yasal başvurulardan dolayı kapatıldı ifadesine yer verildi.

Dünyanın en kapalı ülkesi sıklıkla gizemli ülke olarak anılan Kuzey Kore’de tüm haberler aynı kaynaktan çıkıyor, radyoların bile yurtdışından gelen yayınları saptayamayacağı şekilde üretildiği ülke adeta tek sesli bir George Orwell ütopyası. Yaklaşık 20 yıl önce hayatımıza giren internet kısa sürede pek çok alışkanlığımızı değiştirdi. Ancak bu durum Kuzey Kore’yi pek de etkilemedi. Çünkü ülkedeki vatandaşlar internet kullanımını bilmiyorlar.

Koryolink, Korea Post Telekominikasyon Şirketi, Mısır merkezli Orascom Telekom Medya ve Teknoloji Holding SAE işbirliğinde ülkedeki yabancılar için internet hizmeti sunuyor. Ancak bu hizmetin bedeli oldukça pahalı. Şirket 50 megabyte internet kullanımı için kullanıcılarından 10 euro talep ediyor. Ve tabii sunulan bu internet bağlantısı da ciddi güvenlik önlemleri içeriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*