Pazartesi , 26 Ağustos 2019
Yerli Otomobiller İçin Ne Kadar Masraf Yapıldığı Netleşti

Yerli Otomobiller İçin Ne Kadar Masraf Yapıldığı Netleşti

Türkiye, 2021 yılında resmen yerli otomobillerini sunmaya başlayacak. Peki üretilen bu yerli otomobillerin maliyetleri ne kadar?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, NTV’de verdiği röportajda yerli otomobil hakkında açıklamalarda bulundu. Konsorsiyumun uyumlu bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Bakan Özlü, “Teknik ve mali analizde işin sonuna gelindi. Yaklaşık 2.5 milyar euroluk yatırım öngörülüyor. 5 ana yüklenici yüzde 30 kendi sermayeleri, yüzde 70 de kredi kullanacaklar.” dedi.

Burada devletin ortaklığının söz konusu olmadığını belirten Bakan Özlü, “Şirketler kendileri ortaklık oluşturacaklar. Son alınan kararla, ortak girişim kurulu devletle bir sözleşme imzalayacak ve bu sözleşmede devlet desteklerinin çerçevesi belli olacak. Araştırma geliştirme faaliyetlerinde destekle ilgili bir çalışmamız var. Sonuç olarak diyebiliriz ki, konsorsiyum içerisinde devlet olmayacak ancak yapılacak sözleşmede devlet desteğinin tanımı yer alacak.” açıklamasında bulundu.

Bakan Özlü otomobilin üretim yeri ile ilgili soruya ise, “Toplam 22 ilden talep var, şu anda yer seçimi konusu gündemde değil, 1 yıl sonra gündeme gelecek. Şirketleşmeyi tamamlamayı, tasarımlara başlamayı ve 5 modelle piyasaya girmeyi hedefliyoruz. 2019 tasarım tamamlama, 2021 seri üretim ve piyasaya girme yılları olacak, burada hedefler aynı…” şeklinde cevap verdi.

Yerli otomobiller uzun zamandır Türkiye’de otomotiv alanında gündeme oturmuş durumda. Türk vatandaşlar sabırsızlıkla yeni yerli otomobillerini bekliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*