Cuma , 15 Kasım 2019
Wi-Fi teknolojisi hususunda önemli bir gelişme yaşanıyor

Wi-Fi teknolojisi hususunda önemli bir gelişme yaşanıyor

Mühendisler tarafından yapılan çalışmalar sonucunda çok daha az şarj tüketen Wi-Fi hizmeti elde edildi !

Gelecekte mobil cihazlarımızda kullandığımız wi-fi bağlantıları, telefonumuzun şarjına hiçbir etkide bulunmayabilir.
Kablosuz ağ yani Wi-fi işimizi oldukça kolaylaştıran bir şey. Ancak bu durum, telefonunuzda Facebook ya da benzeri sosyal medya platformlarında dolaşırken şarjınızı hızlı bir şekilde götürmeye engel olmuyor. Tabi kullandığınız uygulamalar ve cihazınızda yaptığınız işlemler, şarjınızın azalması konusunda başrolde fakat bu konuda wi-fi’ın üstlendiği rol de pek göz ardı edilebilir değil.

Ancak bu duruma yönelik çalışmalar yürüten mühendisler, şu an kullandığımız wi-fi aktarımından tam 10,000 kat daha az enerji tüketen bir wi-fi ağı geliştirmeyi başardılar. Bu da şu anlama geliyor; wi-fi kullanarak yaptığınız işlemler, bu yeni geliştirilen sistem sayesinde bataryanızdan 10,000 kat daha az enerji götürecek.

Washington Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren mühendisler, söz konusu wi-fi sistemi ile saniyede 11 megabitlik bağlantı hızına ulaşmayı başarmışlar. Tabi bu hız şu an için oldukça düşük görülebilir ancak mühendisler daha hızlı ve hepsinden daha önemlisi gerçek dünya koşullarında herhangi bir problem olmadan çalışan bir sistem geliştirmek adına çalışmalarına devam ediyorlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*