Pazar , 10 Kasım 2019
Ve Sürücüsüz Polis Araçlarına Hazır Olun!

Ve Sürücüsüz Polis Araçlarına Hazır Olun!

Sürücüsüz araç teknolojisi yok artık dedirtecek bir alana daha müdahil oluyor. Sürücüsüz polis araçlarına hazır olun!

Dubai Polis Departmanı’nın akıllı şehire geçiş planları kapsamında geliştirilen ve polislerin yerini alması beklenilen REEM isimli robotu hakkında detayları geçtiğimiz aylarda sizlere aktarmıştık.

Yine ses getiren bir çalışmaya imza atan Dubai Polisi, şehirde devriye gezen polislerin yerini ilerleyen yıllarda otonom araçların alması için çalışmalarına devam ediyor.

Dubai sokaklarında otonom araçlar devriye atacak!

Teşkilatın yüzde 25’inin 2030 yılına kadar tamamen robotlardan oluşmasını hedefleyen Dubai Polisi, Singapur merkezli OTSAW Digital firması tarafından üretilen ve O-R3 olarak adlandırılan şoförsüz otomobili duyurdu.

Uçmaya hazır bir insansız hava aracını bünyesinde barındıran otomobil, 360 derece görüş açısına sahip kameralar ile donatılıyor.

Bu sayede sokaklarda gezen otomobillerin ülke çapında suçu caydırmaya yardımcı olması beklenirken, geliştirilen yazılımlar ile insan yüzlerini tarayabildiği ve suçluların yakalanmasında büyük rol oynayacağı belirtiliyor.

Elde ettiği tüm verileri Dubai Polis Merkezi’ne gerçek zamanlı olarak aktarabilecek yapıda geliştirilen O-R3, gelişmiş bir yapay zeka algoritması ve 3D SLAM teknolojisi ile donatılıyor.

Ayrıca OR-3’ün gerektiği durumlarda otomatik hareketleri durdurularak, polis tarafından kontrol edilebileceği OTSAW tarafından paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

Söz konusu teknoloji her ne kadar güzel bir teknoloji olarak gözüksede işsizlik oranlarını tırmandırabileceği de çok açık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*