Perşembe , 15 Ağustos 2019
Ve Facebook YouTube’a Resmen Rakip Oluyor

Ve Facebook YouTube’a Resmen Rakip Oluyor

Bir süredir video servisi kurma hususunda çabalar sarfeden Facebook, projesini artık nihayet hayata geçiriyor.

Onlarca farklı video içerik üreticisi ile anlaşmaya giden ve bunların sayısını sürekli artırmayı planlayan Facebook, Watch sekmesi altında Youtube veya herhangi bir video platformu ile benzer bir şekilde kullanıcıların bu videolara erişmesini sağlayacak.

İlk etapta TV şovlarının ağırlıklı olacağı düşünülen Facebook Watch’tan elde edilen reklam gelirlerinin yüzde 55’lik kısmı içerik üreticilere giderken, yüzde 45’ini ise Facebook alacak.

Facebook’un bazı TV programlarını yayıncılar ile yaptığı anlaşmalar sonucunda ilk olarak burada yayınlayacağı ve bu sayede kullanıcıları servisi kullanmaları konusunda teşvik edeceği ifade ediliyor.

Kullanıcıların Youtube’da olduğu gibi kanallara abone olabildiği Watch ile birlikte, yayıncı kuruluşlar ile iletişime geçme imkanı sunuluyor.

Dünya genelinde kullanıma sunulmadan önce ilk olarak ABD’de test edilecek olan servis hakkında konuşan Mark Zuckerberg, Watch ile birlikte insanların bir TV programı izlerken diğer yandan arkadaşları ile sohbet edebileceğini ve benzer programları seven kullanıcılar ile aynı gruplara dahil olarak fikirlerini paylaşabileceğini ifade ediyor.

Facebook’un bu yeni projesi tuttuğu taktirde kuşkusuz YouTube’a karşı yeni ciddi bir rakip oluşacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*