Cumartesi , 21 Eylül 2019
Ünlü gazeteciden Titanic ile ilgili büyük iddia !

Ünlü gazeteciden Titanic ile ilgili büyük iddia !

Bir zamanlar dünyanın en büyük gemisi olan Titanic’in batışının sebebinin aslında buz dağı değil yangın olduğu ileri sürülmekte.

İddiayı ortaya atan kişi ise 30 yıldan fazladır Titanik’i inceleyen gazeteci Senan Molony. Geminin suya indirilmeden önce elektrik mühendisleri tarafından çekilen fotoğraflarıyla enkaz halindeyken çekilen fotoğraflarını inceleyen Molony, enkazın sağ ön kısmında büyük bir yanık iziyle karşılaştığını söylüyor. Gazeteci, konuyla ilgili olarak “Buzdağının gövdeyi deldiği noktayı inceliyorduk. Tam da o noktada büyük yanık izleri olduğunu fark ettik. İçeride çıkan bir yangın, buz dağının çarptığı noktayı zayıflatmış olabilir” ifadelerini kullanıyor. Burada çıkan yangının 3 hafta boyunca yavaş yavaş ilerlediği tahmin ediliyor. Titanik’in yola çıkmadan kazan dairesinin hemen yan tarafında bulunan kömür deposunda büyük bir yangın çıkmış, 12 kişilik ekip bu yangını zorlukla söndürebilmişti. Titanik’i yapan şirketin başkanı olan Joseph Bruce Ismay’ın da yolculara bu yangınla ilgili bir şey söylememesi için mürettebatı uyardığı ifade ediliyor.

Molony, son olarak “Titanic’in batışı hep bir kaza olarak lanse edildi. Bu hikaye dev bir geminin buzdağına çarpasından ibaret değil. Pek çok sebebin bir araya gelmesiyle büyük bir trajedi yaşandı: Yangın, buz ve sorumsuzluk” ifadelerini kullanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*