Pazartesi , 21 Ekim 2019
Samsung’un Üç Telefonu Çok Yakında Android Oreo İle Bluşacak

Samsung’un Üç Telefonu Çok Yakında Android Oreo İle Bluşacak

Samsung, S7, A5 ve Tab S3 için Android 8.0 Oreo işletim sistemini hazırlıyor. Kullanıcılar kısa bir süre sonra güncellemeden yararlanacak.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz yılın amiral gemisi modelleri olan Galaxy S8 ve Galaxy S8+ için henüz Android Oreo güncellemesini sunamadı. Şubat sonu gelmesi beklenen bu güncelleme, bazı bölgelerde Mart sonunda dağıtıma sunulacak.

Samsung, bu hatasını telafi etmek için 2016’daki amiral gemisi modeline Oreo güncellemesini sunmak için kolları sıvadığını açıkladı. Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge için Android 8.0 Oreo güncellemesinin çalışmalarına başladığını açıklayan firma, güncellemeyi Galaxy A5 ve Galaxy Tab S3 modellerine de sunacak.

İlk etapta Güney Kore’de kullanıma sunulması beklenen bu güncellemenin henüz ne zaman geleceği net olarak bilinmiyor. Ancak tahminlerimize göre Nisan ayının başlarında söz verildiği gibi güncellemeler OTA üzerinden indirime sunulacaktır.
Samsung’un güncellemeleri neden geç sunuluyor?

Samsung’un telefonlarında 3 farklı yazılım yer alıyor. Bunlar; uygulama işlemcisi yazılımı, modem yazılımı ve ülke bazlı konfigürasyon yazılımı. Bu yazılımlar bir takım yazılım geliştirme süreçlerinden geçiyor. Peki, bu süreçler neler?

Ana Yazılım Test: Hazırlanan yazılım stabilizasyonu sağlanıp, Ar-Ge departmanımızın onayından geçtikten sonra Kalite Kontrol departmanımızın testlerine hazır duruma gelmektedir.

Ana Yazılım FOTA: “XX” kodlu yazılım için Kalite Kontrol departmanımızın onayı alındıktan sonra hem FOTA sunucumuzun test edilmesi, hem de tüm diğer ülkelere yayınlanmadan önce pilot bölgelerde test edilmesi adına, yeni pilot ülke olarak seçilen ülkelerde güncelleme FOTA ile son kullanıcılarımıza ulaştırılmaktadır.

Bölgesel Yazılım Geliştirme: “XX” kodlu yazılım için Kalite Kontrol departmanımızın onayı alındıktan sonra, ortak kullanılan Uygulama İşlemcisi ve Modem yazılımları alınarak, bölgesel konfigurasyonları içeren CSC yazılımının geliştirilmesine başlanmaktadır.

Bölgesel Yazılım Testi: Ülkemiz için yasal olarak desteklenmesi gereken özelliklerin, GSM operatörlerimizin talep ettikleri ve her operatörümüz için ayrı konfigurasyonlar içeren VoLTE, VoWiFi ve MPTCP gibi yeni teknolojilerin eklenerek, kodlaması “JV” veya “JT” olarak değiştirilen CSC yazılımı, diğer ortak kullanılan yazılımlarla birlikte Samsung Türkiye mühendisleri tarafından test edilmektedir.

Samsung şirketi konu ile ilgili çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*