Perşembe , 12 Aralık 2019
NASA yeni oyuncağını test etti

NASA yeni oyuncağını test etti

NASA şuana kadarki en iddialı roket motorunu bir teste tabii tuttu.
Eğer Mars’a gideceksek sadece daha büyük roketlere değil, daha güçlü; çok daha güçlü ve daha verimli roket motorlarına ihtiyacımız var.
Orion modülünü fırlatması planlanan RS-25 motoru insanoğlunun Mars’a olan yolculuğunu kaldırabilir ve Güneş Sistemi’ni fiziksel olarak keşfetmemiz konusunda ‘60’larda Ay’a ayak basmamızı sağlayan teknoloji gibi “insanlık için büyük bir sıçrama” yaratabilir.

13 Ağustos günü geliştirme testi amacıyla ateşlenen bu motor, Mississippi’de bulunan Stennis Space Center’da toplamda 7 kez yapılacak denemenin altıncısını tamamladı ve 4 adet RS-25 motoruna bağlı 2 adet katı yakıtlı besleme roketi ile 70 tonluk roketi uzaya göndermeye hazır olduğunu gösterdi.

RS-25 ile ilgili açıklamada bulunan Propulsiyon Mühendisi Kathryn Crowe, “şu an geliştirilmiş en karmaşık roket motoru yapısına RS-25 sahip; çünkü bu roket motorlarının Ferrari’si açıklamasını yaptı”

“Roket tasarımına baktığınızda onu iyileştirmenin bir kaç farklı metodu vardır. Bunlardan biri itiş gücünü artırmak diğeri itiş gücü ve ağırlık dengesini optimize etmek ve son olarak da yakıt tüketimi verimliliğini artırmaktır. Bu motor ile her üçünü de maksumum etkide geliştirdik.” diyen Crowe’a SLS Stratejik İletişim Ekibi’nden Martin Burkey, “şimdiye kadar sahip olduğumuz her şeyi yerle bir edebilir” şeklinde konuştu.

“RS-25 modern bir yarış arabası motorunu ya da jet motorunu bir oyuncak gibi bırakıyor” şeklinde yazan Burkey, “-240 santigrat dereceden 3 bin 350 santigrat dereceye kadar dayanabilen bir yapıda olması gerekiyor çünkü yakıtın motora giriş ısısı eksi 240 derece civarındayken motora girip egzozdan çıkan sıcaklık 3350 santigrat derece civarına yükselir. Ayrıca daha fazla enerji üretebilmek için daha fazla yakıt emmek zorunda ki 4 adet SLS motoru bir yüzme havuzu kadar yakıtı 1 dakikada tüketebilir.” (havuz probleminden roket fiziğine, işte ilkokulda ne işimize yarayacak diye sorduklarınız)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*