Cuma , 22 Şubat 2019
Kirin 1020 Akıllı Telefon Piyasasını Karıştıracak!

Kirin 1020 Akıllı Telefon Piyasasını Karıştıracak!

Hazırlanan yeni çipset Kirin 1020, sahip olduğu fonksiyonlarla çok konuşulacağa benziyor. İşte detaylar…

Akıllı telefon pazarında dünyanın en büyük üçüncü üreticisi konumundaki Huawei, bir önceki nesil Kirin 960’a gçre çok daha gelişmiş özellikler ve yapay zeka sunan işlemcisi Kirin 970 ile geçtiğimiz yıl karşımıza çıktı. 10 nanometre üretim sürecine sahip ilk işlemcisi ile amiral gemisi pazarında performans anlamında olmasa da özellikle GPU ve enerji verimliliği tarafında büyük bir fark ortaya koyan Huawei bu yıl Mate 20 serisi ile birlikte Kirin 980 yonga setini kullanmak istiyor. Asıl değişim ise 5G destekli Kirin 1020 olacak gibi görünüyor. Zira bugün gelen haberler yeni nesil işlemci ile ilgili ciddi bilgiler içeriyor.

Sızdırılan bilgilere göre Mate 20 ve Mate 20 Pro‘da kullanılacak olan Kirin 980, 7 nanometre üretim sürecine sahip olacak ama Samsung ve TSMC‘den yapılan açıklamalar bunu pekte doğrulamıyor. Hatta biz Galaxy S10‘da kullanılacak işlemcinin bile yine 10 nanometre olabileceğini düşünüyoruz ama sızdırılan bilgilere göre Kirin 1020 7 nanometre üretim sürecine sahip olacak. Bu noktada yeni nesil işlemcinin bir önceki nesil Kirin 970’e göre %50 daha fazla performans ortaya koyacağı belirtiliyor.

Yeni nesil işlemci büyük bir fark ortaya koyacak gibi gözüküyor ancak Huawei bu çipseti kullanırken dikkatli olacaktır. Bu donanımların ilk etapta 5G destekli bölgeler için kullanılacağını düşünüyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*