Cuma , 16 Ağustos 2019
Hücreleri bile dinleyebilen bir lazer teknolojisi geliştirildi

Hücreleri bile dinleyebilen bir lazer teknolojisi geliştirildi

Bilim adamları ilginç bir başarıya daha imza attı ! Elimize ulaşan bilgiye göre hücreleri bile dinleme özelliğine sahip lazer temelli bir teknoloji üretildi.

İsrail’de yapılan bir çalışmada; su, ses ve ışık dalgaları izlenerek ortak bir çalışma yapıldı. Sonucunda ortaya çıkan lazer temelli teknoloji, sensör sistemiyle hücreleri dahi dinleyebilecek.
Technion araştırmacıları, ürettikleri lazer ile bir ilke imza attılar. Işık, su ve ses dalgalarının etkileşimi ile çalışan bu yeni lazer teknolojisi; ilerleyen zamanlarda ufak sensörlerle birleştirilerek sağlık uygulamalarından, bilimsel amaçlı hücre izlemelerine (ve duyulmalarına) dek kullanılabilir. Şimdilik sadece bilim insanları için küçük bir araştırma alanı olmanın ötesinde olmayan çalışma, İsrail Teknoloji Enstitüsü öğrencilerinden Shmuel Kaminski, Leopoldo Martin ve Shai Maayani tarafından, Prof. Dr. Tal Carmon’un gözetiminde yürütüldü. Birbiri ile alakasız olduğu düşünülen bu iki fizik alanının birleşmesi, ortaya çığır açabilecek bir teknoloji çıkardı.

Prof. Carmon ve ekibi, ilk defa sıvı bir cihaz içindeki su dalgası salınımlarının lazer ışınımı oluşturabileceğini gösterdi. Carmon, esas amaçlarının çıkan bu sonucu araştırmak olmadığını fakat deney sırasında bu gelişme ile karşılaştıklarını ifade etti. Araştırmacılar fiber optik ışık ve damlacık yüzeyindeki minik titreşimler arasındaki etkileşiminin bir ses yankısı gibi olduğunu keşfettiler. Bu tıpkı tek bir çığlığı birkaç defa duymaya benziyor. Yankıyı arttırmak için bilim insanları, ışık ve damla etkileşimini körükleyecek sıvılar kullandılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*