Pazartesi , 21 Ocak 2019
Huawei Oyunculara Özel Akıllı Saatler Geliştiriyor

Huawei Oyunculara Özel Akıllı Saatler Geliştiriyor

Ünlü teknoloji şirketi Huawei, bu kez de oyuncuları hedefleyen giyilebilir cihaz teknolojisi geliştiriyor. Akıllı oyuncu saatleri geliyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından listelenen patent “akıllı giyilebilir cihaz ve aynı giyilebilir cihaz için kontrol yöntemi” adını taşıyor. Bu arada şirketin bu patent başvurusunu 15 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdiğini de belirtelim. Ayrıca Huawei, benzer başvuruyu 2015 ve 2016 yıllarında da Çin’de de yapmış durumda. Son başvuru ise daha öncekiler üzerine konan geliştirmeler odaklı gibi gözüküyor.

Açıklamalara bakılırsa Huawei, daha önce de uygulanmış olan kayış kullanımı ile akıllı saat kontrolü yöntemini benimsediği görülüyor. Öte yandan, bu yöntemin özelleştirilerek tamamen oyun odaklı hale getirilmesi bir ilk.

Kayışın her iki tarafındaki mekanik sensörler ve dokunmatik bölgeler, kaydırma ve uzun süreli basma hareketleri ile aktif hale getirilebilecek. Ayrıca saat kayışı, sanal klavye görevi de üstlenecek. Bu sanal klavyenin yarısı sağ yarısı sol kayış üzerinde yer alacak. Kullanıcıların tüm karakterlere erişebilmesi için aşağı ve yukarı kaydırma hareketleri de yapması gerekecek. Dokunma, kaydırma, çekme, sallama, basma gibi hareketlerin her birine farklı işlevler de atanacağı belirtiliyor.

Ek olarak, kullanıcılar akıllı oyuncu saatini kollarına taktıklarında veya saat belirli bir yüzeye konduğunda da farklı kullanımlar sunacak. Oyun sırasında ise kayış, aynı bir oyun kumandası gibi yönlendirme tuşları ve kontrol tuşları olarak çalışacak. Selfie çekmek, yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapmak, metin kopyalamak ve çok daha fazlası da kayışlar ile gerçekleştirilebilecek. Huawei eğer üretim aşamasında bir sıkıntı yaşamazsa epey iddialı yeni bir ürünü bizlere sunacak gibi gözüküyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*