Çarşamba , 11 Aralık 2019
Google’dan Mobil Cihazlar İçin Üst Seviye Güvenlik Sistemi: Project Abacus

Google’dan Mobil Cihazlar İçin Üst Seviye Güvenlik Sistemi: Project Abacus

Google’dan bir yenilik daha.Mobil cihazlar için üst düzey güvenlik sistemi project abacus çıktı.

Mobil aletlerimizde, bilhassa telefonlarımızda en önemli olan ayrıntılardan biri ise güvenliktir. Olası telefonumuzu kaybetme vaziyetimizde telefonumuzun güvenli olması da ekstra önem taşımakta.

Her ne kadar birçoğumuzun pek önem vermediği bu güvenlik tedbirlerine Google‘dan Project Vault‘tan sonra tertemiz bir sistem daha ilave edildi.
1

Project Abacus, özellikle telefonumuzunun kilitlenmesi ve kilit açma konusuna yoğunlaşan bir güvenlik projesi. Bildiğiniz gibi kaydırarak, desen çizerek, sayı yazarak, sesimiz veya görüntümüzü tanıması gibi bir hayli değişik yol ile telefonumuzu teminat altına alabiliyoruz.

Trust Score’a göre bu güvenlik tedbirleri sırasıyla Kaydırma < Desen < Rakam < Ses Tanıma < Yüz Tanıma olarak sıralanmış. Google’ın geliştirdiği Project Abacus ise bu güvenlik tedbirlerinin hepsinin toplamından daha emin bir skor alıyor. Bunun sebebi ise çoklu güvenlik tedbiri olması.
2

Başka bir deyişle Google bunlardan ayrı bir güvenlik tedbiri uygulamalak yerine bu yolları bir araya getirerek yepyeni bir güvenlik sistemi yaratmasıyla aletinizin sizi tam olarak tanımasına sebep oluyor. Başka bir deyişle alet sizi sesinizden, yüzünüzden ve desen çizmenizden gibi bir hayli değişik ayrıntılar ile tanıyor.

Şu anda tam olarak ayrıntısı bilinmese de benim çıkarımıma göre Google’ın Project Abacus’ü ise yukarıda söz ettiğim güvenlik tedbirleri bir arada toplanarak belleğe alınacak. Hem de son zamanda artan parmak izi de aletinizin hafızanına ilave ederek bu güvenlik tedbirlerinden rastgele biri sunulacak olabilir. Başka bir deyişle kilidinizi kapatıp açtıktan sonra karşınıza bu tedbirlerden rastgele biri çıkacak ve bu rastgele olarak sunulacak. Böylelikle daha güvenli bir sistem ortaya çıkacak.

İlerleyen vakitlerde daha ayrıntılı olarak karşımıza çıkacağını düşündüğüm Project Abacus hakkındaki diğer ayrıntıları da sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*