Pazartesi , 23 Eylül 2019
Google Chrome önemli bir güvenlik güncelleştirmesi yapıyor

Google Chrome önemli bir güvenlik güncelleştirmesi yapıyor

Google Chrome ile ilgili yeni gelişme ; Google Chrome tarayıcısında adres cubuğunda önemli bir değişiklik söz konusu olacak.

Google Chrome’un geliştiricileri birkaç yıldır tarayıcının güvenilir olmayan siteleri kullanıcılara gösterme biçimi üzerinde önemli mesai harcıyor. Chrome kullanıcılarının farkında olduğu gibi şimdiye kadar güvenli olmayan ya da diğer bir tabirle HTTPS olmayan siteler “nötr/tarafsız” bilgi sembolüyle gösteriliyordu. Firmadan yapılan yeni bir açıklamaya göre ise bu durum en azından belirli siteler için yakında değişebilir.

Bu doğrultuda Chrome 56 beta sürümü aslında nasıl bir tabloyla karşılaşacağımıza dair bir fikir de verecek gibi duruyor. Söz konusu sürümde şifre ve kredi kartı bilgilerini toplayan şifrelenmemiş bütün HTTP sayfaları URL çubuğunda belirgin bir biçimde “güvenli değil” şeklinde görünecek. Google bu değişimin daha büyük bir yeniliğin bir öncüsü olduğunu belirtiyor ve yakında bütün HTTP sitelerin “güvenli değil” şeklinde belirgin bir biçimde işaretleneceğini ifade ediyor.

Google, 2015’te daha fazla yayıncının sitelerini HTTPS’ye dönüştürmesine olanak tanımak için uyarılarında kullandığı tonu biraz düşürmüştü. Birçok webmaster da Google’ın verdiği bu mesajı doğru yorumlayarak birçok sitenin artık tamamen şifrelenmesini sağlamıştı.

Söz konusu beta sürümde yer alan bir diğer ilginç yenilik de geliştiricilerin web sayfalarından akıllı telefonlara ve yazıcılara Bluetooh aracılığıyla “yalnızca birkaç JavaScript satırıyla” erişmelerini sağlayan Web Bluetooth desteği.

Halihazırda Windows, OSX ve Android için Canary beta sürüm kanalı üzerinden kullanıma sunulan beta sürümünün ardından herkese yönelik tam sürümün de Ocak 2017’de gelmesi bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*