Çarşamba , 11 Aralık 2019
‘General Mobile 4G’ Türkiye’de AndroidOne ile Tanıtılan İlk Cihaz

‘General Mobile 4G’ Türkiye’de AndroidOne ile Tanıtılan İlk Cihaz

Google’ın takriben bir sene önce gelişmekte olan ülkelerde akıllı telefon kullanımını yaygınlaştırmak emeliyle AndroidOne isimli bir program başlatmıştı. Google I/O 2014’te izah eden program, o zamanlar Türkiye’den söz etmiyordu ancak bugün tertip edilen bir etkinlikle AndroidOne programı General Mobile ile Türkiye’ye de giriş yapıyor.Dikkatlerden kaçmayacak bir telefon.

Kısa bir özet geçmek gerekirse; Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai’nin izah ettiği program, Hindistan gibi gelişmekte olan ve akıllı telefon yaygınlığının görece düşük olduğu pazarları amaçlamıştı. 105 dolardan başlayan AndroidOne tabanlı telefonlar da Eylül ayında satışa çıkmaya başlamıştı.

General Mobile 4G

Google Türkiye’nin bugün yaptığı etkinlikte ise Türkiye’de AndroidOne dahilinde ilk akıllı telefon General Mobile 4G tanıtıldı. 699 TL etiketle satışa sunulan General Mobile 4G, ücretiyle kulağa çok cazip gelmiyor ancak giriş düzey bir alet olmadığını belirtmek gerekiyor.

İsminden da anlaşılacağı üzere 4G destekli General Mobile 4G, 13 MP arka kamera, 5 MP ön kamera, 5 inç HD IPS Gorilla Glass 4 ekran, 64 Bit Qualcomm işlemci ve 2 GİGABYTE RAM’e sahip.

En yeni Android sürümü Lollipop (Android 5.1.1) ile gelen General Mobile 4G, 135 gr ağırlığında ve 2500 mAh gücünde bir pilden besleniyor.. Micro SD kart desteği de sunan General Mobile 4G’nin tüm teknik özellikleri aşağıdaki şekilde.
Türkiye’de akıllı telefon yaygınlığı ve ücret rekabeti

Google’ın AndroidOne’ı Türkiye’de giriş veya orta segmentte bir akıllı telefonla desteklememesi aslında şaşırtıcı değil. Çünkü Türkiye’de akıllı telefon yaygınlığı 1 yıl öncesinden hayli ilerde. IDC’nin son raporu Türkiye’de senelik 12 milyona yaklaşan cep telefonu satışlarının yüzde 90’dan fazlasını akıllı telefonın oluşturduğunu gösteriyor.

General Mobile’ın başını çektiği yerli akıllı telefonların pazarın yüzde 30’una erişmesi da 600-800 TL bandında gelişmiş özelliklere sahip Androidli telefonlar bulmayı kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz günlerde en yeni akıllı telefon modelini tanıtan Turkcell de Turkcell T60’ı 799 TL fiyatla pazara sunmuştu.

Google ve General Mobile, Türkiye’deAndroidOne ile akıllı telefon yaygınlığını ne kadar etkileyecek hep beraber göreceğiz.(webrazzi)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*