Pazar , 8 Aralık 2019
Facebook’ta Bulunan O Açık Adeta Şok Etti !

Facebook’ta Bulunan O Açık Adeta Şok Etti !

Facebook sosyal medya platformunda bir açık olduğu ortaya çıktı. Facebook’ta bulunan açıktan hangi hacker faydalandı?

Sosyal ağın dosya yükleme ağında bir açık yakalayan Tayvanlı hacker, sunuculara erişim sağlamayı başardı.
Siber saldırılar sonucu hacklenen siteler arasına Facebook’un gireceğini sanırım çoğumuz tahmin etmezdik / edemezdik. Demek ki Facebook’ta da bu tarz sıkıntılara maruz kalabilecek yazılımsal eksiklikler olabiliyormuş.

Tayvan’da yaşayan Orange Tsai isimli bir hacker, Facebook’un files.fb.com yani dosya yükleme uygulamasında bir açık buldu. Bu sayede sunuculara erişim sağlayabilen hacker, siteye zarar vermek yerine Facebook’a bu durum hakkında bilgilendirmede bulunmuş. Facebook da hackerı bunun karşılığında hatırı sayılır bir miktarla ödüllendirmiş.

Uzaktan kod çalıştırmayı mümkün kılan iki açık, üç XSS açığı ve iki yetki değiştirmeyi sağlayarak Facebook çalışanlarının sunucusuna erişen hacker, muhtemelen başka bir hacker’a ait olabilecek başka bir dosyanın daha varlığını tespit etti. Dosya ile ilgili net bir bilgi verilmese de çalışanlara ait bilgileri kolaylıkla ele geçirebileceği söyleniyor.

Facebook konuyla ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı fakat yaşanan bu gelişme, şirketin dosya yükleme servisiyle ilgili geniş çaplı bir çalışmaya girişmesini sağlamış. Ayrıca aynı hackerın yıllar önce de Facebook’taki bir açıktan yararlanıp sisteme erişim sağladığı ortaya çıktı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*