Perşembe , 17 Ekim 2019
Facebook Whatsapp’ı Satın Aldı

Facebook Whatsapp’ı Satın Aldı

Mark Zuckerberg, kendi Facebook hesabında paylaştığı durum güncellemesi ile 450 milyon kullanıcı tarafından kullanılan bağımsız mesajlaşma servisi Whatsapp’ı satın aldıklarını duyurdu. Facebook, resmi blogunda Whatsapp’ı satın almak için tam $19 milyar ödediğini açıkladı.

Akıllı telefon kullanıcıları arasında oldukça popüler bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, pek çok teknoloji devinin yakın takibindeydi. Geçtiğimiz yıl Instagram’ı alarak büyük bir sükse yapan Facebook’ta, WhatsApp’ıtakip eden isimler arasındaydı.Dün resmi kanallardan açıklanan bir bilgiye göre; Facebook, WhatsApp’ı 19 Milyar dolar karşılığında satın aldı. İkili arasında yapılan anlaşmanın detayları ise şöyle; Facebook, 16 Milyar Doları WhatsApp için ödeyecek ve 3 Milyar doları da 50 WhatsApp çalışanına paylaştıracak.WhatsApp CEO’su Jan Koum, anlaşma ile birlikte Facebook’un üst düzey yönetim kuruluna girecek. Facebook’tan yapılan açıklamaya göre; WhatsApp’ın işleyişine karışılmayacak ve kendi yolunda bağımsız olarak ilerlemesine izin verilecek.Facebook CEO’su Mark Zuckerberg,”‘1 milyar insanı birbirine bağlayan yolu satın aldık’, ‘Ben Jan Koum’u uzun yıllardır tanıyorum ve onunla birlikte çalışacak olmaktan dolayı oldukça heyecanlıyım’ ifadelerini kullandı.2000 yılında kullanılıma sunulan uygulama, o günden beri hiç reklam almadı. Bu kararlı davranışını Facebook’un da saygıyla karşılayacağını düşünen WhatsApp CEO’su ‘kullanıcılarımız gelecekte de herhangi bir reklamla karşılaşmayacak’ dedi.

post-1-0-19737700-1392853048

Peki ya şimdi ne olacak? Whatsapp, Facebook’tan bağımsız olarak geliştirilmeye devam edilecek. Ancak Whatsapp’ın Facebook ile entegre edileceği tahmin ediliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*