Perşembe , 19 Eylül 2019
Facebook Hisselerinin Düşmesi Yeni Bir Kaosa Sebebiyet Verdi

Facebook Hisselerinin Düşmesi Yeni Bir Kaosa Sebebiyet Verdi

Facebook hisselerinde son günlerde yaşanan Cambridge Analytica crizi nedeniyle önemli bir düşüş yaşandı ve bundan dolayı da yeni bir kaos ortaya çıktı.

Kuzey Kaliforniya Federal Mahkemeleri, Facebook ile alakalı dört yeni davayı daha gündemine aldı. Söz konusu davalar tahmin edildiği üzere Cambridge Analytica skandalı ile yakından ilgili.

Facebook adına çalışan Londra temelli Cambridge Analytica, kullanıcıların onayları olmadan 50 milyondan fazla kişinin şahsi bilgilerini ele geçirmiş ve mahremiyetlerini zedelemişti. Elde edilen veriler ABD seçimleri ve Brexit oylamasında kullanılmıştı. Bu türden bir eylem, bir bilişim firmasının bir kullanıcıya karşı gerçekleştirebileceği en büyük suçlardan biri.

Üstelik Facebook sadece dışarıdan darbe almıyor. Facebook hissedarları Fan Yuan ve Robert Casey, hisse değerlerinin düşmesi nedeniyle Mark Zuckerberg ve şirket COO’su Sheryl Sandberg’e maddi ve manevi tazminat davaları açtılar. Dilekçede “Sızıntıyı engellememe ve kullanıcıları zamanında uyarmama” iddiaları dikkat çekti. Dava dilekçesi, Federal mahkeme tarafından da kabul edildi. Bakalım ilerleyen süreçte konu ile ilgili ne gibi gelişmeler yaşanacak?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*