Cuma , 23 Ağustos 2019
Facebook akıllı telefon piyasasına katılıyor

Facebook akıllı telefon piyasasına katılıyor

Ünlü sosyal medya Facebook, akıllı telefon pazarına giriş yapabilir.

Sadece bir sosyal medya platformu olmanın artık çok daha ötesinde olan Facebook, teknolojinin her alanında merkezdeki firmalardan biri haline gelmek adına önemli adımlar atıyor.

Hali hazırda -özellikle internet taşıma konusunda- pek çok projeye imzasını atan Facebook, Building 8 adlı laboratuvarında oldukça sağlam çalışmalar yürütmekte. Bunu yaparken sektörün en başarılı ve deneyimli ekibini toplayan Facebook’un yeni hedefinde ise bir mobil cihaz üretmek var.

Project Ara’yı muhtemelen hatırlarsınız. Google’ın imzasını taşıyan cihaz, tam anlamıyla ilk modüler telefon olarak sektörün seyrini değiştirecekti. Fakat söz konusu proje, büyük beklentilere rağmen iptal olmuştu. İşte o projenin arkasındaki ekip, artık Facebook bünyesinde.

Sadece onlar değil, Facebook’un Building 8 merkezinde Motorola, Tesla, Apple ve Amazon gibi dev şirketlerden ayrılan oldukça sağlam isimler de bulunmakta.

Peki tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bu süper ekip ne üzerinde çalışıyor?

Facebook’un açısından donanımsal bir cihaz üretmek en önemli şeylerden biri. Hatta bu konuda Facebook 2013 yılında HTC ile ortaklaşa bir çalışmaya gitmiş ve ”Facebook Phone” olarak adlandırılan telefon piyasaya sürülmüştü. Ancak söz konusu cihaz Facebook açısından tam bir fiyasko olmuştu.

Sonrasında Facebook, 2014 yılında Oculus’ü satın alarak sanal gerçeklik dünyasına adım attı. Bu kez yapılan yatırım son derece yerindeydi ve Facebook bu yatırımın meyvelerini fazlasıyla toplamaya devam ediyor. Ancak artık sıra daha heyecan verici cihazlara imza atmaya geldi. Burada da devreye Building 8 girmekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*