Pazartesi , 11 Kasım 2019
Explorer kullanım oranları giderek düşüyor

Explorer kullanım oranları giderek düşüyor

Bir zamanların en çok kullanılan internet tarayıcısı İnternet Explorer’ın kullanım oranlarının giderek düştüğü bilgisine ulaşıldı. Google Chrome tarayıcı alanında yeni lider oldu !

Web tarayıcıların mücadelesinde tarihi anlara tanıtlık ediliyor. Yılların değişmez lideri Internet Explorer artık 1.lik koltuğunda değil.
Web tarayıcı pazarının değişmez lideri, yılların yazılımı Internet Explorer liderliği kaybetti. 90’ların sonundan bu yana pazara hakim olan IE, zaman zaman gerilese de ilk kez tahtını bir başka tarayıcıya bıraktı. Ölçüm sitesi NetMarketShare.com’un sağladığı verilere göre, IE sürümleri toplamda yüzde 41.35’lik bir pazar payına sahip. Çok küçük bir yüzdeyle olsa da Google Chrome, IE’yi geride bırakmayı başarmış durumda.
IE Nasıl Yayıldı, Microsoft Neden Pişman Oldu?

Yıllarca Internet Explorer’ı Windows ile birlikte sunan Microsoft, kendi tarayıcısının yayılmasını ve neredeyse PC giren her yere girmesini sağlamıştı. Bu da, 90’lı yılların sonunda IE’yi pazarın lideri yapmış ve o günden bugüne gelenek değişmemişti. Bu tutumu nedeniyle bazı tekel davalarında mahkum olan Microsoft da yaptığı hatayı sonradan fark etti. Çünkü, uzun süre eski IE sürümlerinin kullanımını kesmeyi başaramadı ve bu nedenle büyük bütçeler harcamak zorunda kaldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*