Pazar , 26 Mayıs 2019
Doların Yükselmesiyle Türkiye’deki Telefonların Fiyatları Arttı

Doların Yükselmesiyle Türkiye’deki Telefonların Fiyatları Arttı

Akıllı telefon satın almak isteyenler için üzücü bir haberimiz var. Doların yükselmesi Türkiye akıllı telefon pazarını ciddi oranda etkiledi.

Dolar yükseldi Türkiye ‘de birçok akıllı telefonun fiyatı arttı. Son zamanlarda yükselişini bir türlü önlenemeyen dolar kurundaki artış sonunda akıllı telefonlara zam olarak yansıdı. 23 Mayıs itibariyle 4.92 TL seviyesini görerek tarihi rekor kıran doların ateşi yine aynı gün Merkez Bankası’nın faizleri 3 baz puan artırmasıyla biraz olsun söndü. Kur, haberi yazdığımız saatlerde 4.60 seviyesinde gezinmeye devam ediyor.

Ülkemize baktığımızda özellikle paralel ithalat yoluyla giriş yapan birçok akıllı telefonda ciddi fiyat artışları görüyoruz. Bu zamanları bazı çevrimiçi perakendecilerde özellikle Xiaomi telefonlarda ve Galaxy Note FE modelinde görüyoruz. Kısa süre öncesine kadar 1.450 TL seviyelerinde gezinen Mi Note 3’ün fiyatı 1.800 TL’yi gördü. Yine kullanıcılardan yoğun ilgi gören bir başka telefon Xiaomi Mi 6’nın da fiyatı 2.000 TL seviyesini geçti. Telefonun 4GB RAM / 64GB depolama seçeneği 1.600 lira fiyatları görürken, şu sıralar tekrar 1.800 TL’ye yükseldi. Ayrıca birçok Xiaomi telefonda 100 TL seviyesinde fiyat artışı da göze çarpıyor.

Fiyat artışları sadece akıllı telefon kategorisinde değil pek çok kategoride daha kendisini gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*