Perşembe , 19 Eylül 2019
Daha Fazla Kamera Akımı Tarihe Mi Karışıyor?

Daha Fazla Kamera Akımı Tarihe Mi Karışıyor?

Son zamanlarda çifterli kameraya hatta dörderli kameraya sahip akıllı telefonlar görüyoruz. Ancak bu durum önümüzdeki süreçte değişkenlik gösterebilir.

Daha fazla kamera daha fazla çekim modu ve daha iyi görüntü elde etmek için kaçınılmaz bir durum, ancak çoklu kamera paketinin kullanılması akıllı telefonun maliyetini doğrudan artırmakta. Ayrıca, daha fazla kamera akıllı telefonun içerisinde daha fazla alana ihtiyaç anlamına geliyor. Kamera rekabeti gelecekteki akıllı telefonlarda altı hatta daha fazla kamera kullanılmasının önünü açabilir.Tayvan’da Yaguang Electronics Co. adlı bir şirket yalnızca tek bir kamera lensinde 6X – 8X optik zoom elde etmek için asferik cam lensi temel alan periskop lensli tek bir kamera modülü geliştirdiğini duyurdu.

Bu yeni kameranın optik değişken özelliğinin üçlü kamera kurulumundan daha güçlü olduğu ifade ediliyor. Dahası sensör, gece modu kamera özelliği, HDR ve Yapay Zeka (AI) algoritmaları kullanılarak geliştirilebiliyor. Tüm bunlar telefoto ve ultra geniş lens dahil olmak üzere başka bir kameranın ekstra ağırlığını kaldıracak ve onları tek bir çözüme altında toplayacaktır.

Tek mercekli periskop mercek modülü henüz seri üretime geçmedi ve halen geliştirilme aşamasında. Bu nedenle, önümüzdeki bir veya iki yılda çoklu kamera kullanımı sürecek. Sonrasında ise akıllı telefonlarda bir ya da iki kameralı dönemin tekrar başlayacağını düşünüyoruz. Bakalım ilerleyen süreçte ne gibi gelişmeler meydana gelecek?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*