Salı , 10 Aralık 2019
Çin Akıllı Telefon Pazarı İle İlgili Son Gelişmeler

Çin Akıllı Telefon Pazarı İle İlgili Son Gelişmeler

Çin akıllı telefon pazarında önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Pazardaki rekabet giderek daha da artarken Samsung’un pazarda gerilemesi dikkat çekti.

Çin telefon pazarı dünyanın en büyüğü ve ülkede rekabet gün geçtikçe kızışıyor. Rekabet o kadar agresif bir noktaya ulaştı ki, LG bu pazardan çekilmek zorunda kaldı, Samsung’un pazar payı ise %1’in altına geriledi.

IDC, Çin telefon pazarında son durumu gösteren yeni raporunu yayımladı. Rapora göre 2018’in ilk çeyreğinde ülkede 87.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında ise satışlarda %16’lık bir düşüş söz konusu.

Verilere göre Huawei ülkede bir numara konumunda. Geride bıraktığımız çeyrekte sadece Çin’de 21.2 milyon telefon satan Huawei ülkedeki pazarın %24.2’lik dilimini elinde bulunduruyor.

BBK Electronics çatısı altında yer alan Oppo ve Vivo ülkedeki iki ve üç numarada yer alıyor. Oppo, 2018’in ilk çeyreğinde 16.5 milyon, Vivo ise 14.2 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında her iki üreticinin de kan kaybı yaşadığı görülüyor.

Geldik Xiaomi’ye. Parlak bir çeyreği geride bırakan Xiaomi, %41.8’lik bir artışla 13.2 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Bu yükseliş şirketin dördüncü sıraya yükselmesini sağladı. Rakamlar sonrası Xiaomi CEO’su Lei Jun Çin’de bir numara olmak istediklerini belirtti.

Çin pazarı akıllı telefon geliştiricileri için çok önemli. Çünkü bu pazar şu an dünyanın en fazla ilgi gören, en yüksek nüfuslu pazarı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*