Pazartesi , 21 Ocak 2019
Bimeks’in Yaşadığı Ekonomik Sıkıntılar Devam Ediyor

Bimeks’in Yaşadığı Ekonomik Sıkıntılar Devam Ediyor

Türkiye’nin bir zamanlar en iyi perakende satış mağazalarından biri olan Bimeks artık dağılma aşamasına geldi.

Bağımsız bir denetim kuruluşunun Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlanan raporuna göre Bimeks, 2016’daki 147,8 milyon liralık net dönem zararı, 2017’de 376,8 milyon liraya ulaştı. Şirketin faaliyet zararı ise 279,8 milyon lira oldu. 1990 yılından bu yana faaliyet gösteren şirketin satışları ise yüzde 80,1 gerileyerek 240,1 milyon liraya kadar düştü. 2016 yılını 130 mağaza ile kapatan Bimeks’in 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle 32 mağazası bulunuyor.

Çalışan sayısı 62

2017’ye 896 çalışanla başlayan perakendeci firma, bir yılda bu sayıyı 62’ye düşürdü. Bimeks’in faaliyet raporunda, mağaza kapatması, işten çıkarmalar ve tedarikçilere olan borçların vadesinin geçmesi nedenleriyle şirket aleyhine çok sayıda dava açıldığı ve icra takibi başlatıldığı belirtildi. Raporda, “Grup aleyhine devam eden bu dava ve icra takipleri ile ilgili olarak doğabilecek yükümlülükleri tam olarak hesaplamak mümkün olmamaktadır” denildi.

Çalışanlara da borcu var

Bağımsız denetim firması tarafından hazırlanan rapora göre Bimeks’in kredi borcu 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle 350 milyon lira. Buna ek olarak 104 milyon lira tahvil ihracından, 59 milyon lira tutarında finansal kiralama işlemlerinden kaynaklı borcu da bulunuyor. Bu borçların bir kısmının vadesi geçti. Çoğunluğu ise kredi kuruluşlarıyla protokol yapılarak yapılandırıldı. Bimeks’in ilişkili olmayan taraflara olan yaklaşık 229 milyon lira tutarındaki ticari borçlarının yaklaşık 184 milyon liralık kısmı bilanço tarihi itibariyle vadesi geçtiği halde ödenememiş borç çeklerinden oluşuyor. Şirketin çalışanlarına borcu da benzer durumda. 20 milyon liralık ödenmemiş personel borcunun yanı sıra 24 milyon lira vadesi geçmiş ya da yapılandırılmış vergi ve SGK borcu bulunuyor.

Rapora göre Bimeks’in borçlarından dolayı banka hesaplarında blokeler, sabit kıymetleri üzerinde ise rehin ve hacizler var. Finansal kiralama yoluyla alınan sabit kıymetlerin borçları tam olarak ödenmediği için bunların finansal kiralama şirketleri tarafından geri alınma durumu ortaya çıkıyor. Bimeks, kredi kuruluşları ve tedarikçilerine olan borçları ile ilgili doğrulama talebinde bulundu ancak hemen hemen tüm kredi kuruluşları ve tedarikçiler alacakları ile ilgili dava süreçleri olmasını neden göstererek mutabakat sunmadı.

İlerleyen süreçte Bimeks’i oldukça zor bir süreç daha bekliyor. Bakalım ünlü teknoloji mağaza zinciri tüm bu olanlara rağmen ayakta kalmayı başarabilecek mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*