Pazartesi , 22 Temmuz 2019
Bazı Sitelerin Kullanıcıların Fare ve Klavye Hareketlerini Takip Ettiği Ortaya Çıktı

Bazı Sitelerin Kullanıcıların Fare ve Klavye Hareketlerini Takip Ettiği Ortaya Çıktı

Yapılan bir araştırma ilginç sonuçları ortaya çıkardı. İddialara göre bazı popüler internet siteleri kullanıcıların fare ve klavye hareketlerine kadar takip ediyor.

Internette kişisel verilerin gizliliğini korumak üzere çalışmalar yapan ABD New Jersey merkezli Princeton Üniversitesi’nin, İnternette Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmada, 400’den fazla popüler internet sitesinin kullanıcıların sitede yaptıkları tıklamalar, fare hareketleri ve sayfaları kaydırma davranışlarına kadar hemen her çevrimiçi hareketlerini takip edebildiğini öne sürdü.

Çalışmada, aralarında büyük internet servis ve içerik sağlayıcılarının bulunduğu yüzlerce internet sitesinin, gizli bir kod sayesinde kullanıcıların internetteki etkinliklerini kayda aldığı iddia edildi.

Çalışmaya göre siteler, gizli kod ile kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını, fareyi nerelerde gezdirdiğini, klavyesinde nereye bastığını kaydederek, üçüncü parti sunuculara gönderiyor ve burada şifreli veri zinciri oluşturuyor. Çalışma, en çok ziyaret edilen 50 bin internet sitesinden 482’sinin, bu kayıt komutlarını kullandığını ortaya çıkardı. Bakalım bunun açığa çıkmasının ardından ne gibi gelişmeler meydana gelecek?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*