Salı , 23 Temmuz 2019
Batarya ömrünüzü uzatmanız için öneriler

Batarya ömrünüzü uzatmanız için öneriler

Akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarların batarya ömrünü uzatabilmeniz için bazı önerilerimiz var:
Üreticinin “Batarya Tasarruf Modu”nu kullanın

Muhtemelen kullandığınız dizüstü bilgisayarın bir çeşit bakım ve ömür uzatma modu vardır. Bu modu kullanmaktan çekinmeyin. Başlat menünüzün sağ alt köşesindeki batarya ikonundan erişebileceğiniz “güç seçenekleri” menüsünden bu ayarlara ulaşabilirsiniz. (kullanın bunları; adamlar biliyor da yapıyor; bak grafiğe)

Isınma tüketimi artırır

Laptop ya da telefonunuzun ısısını belli bir seviyenin altında tutarak da bataryanızın kullanım süresi ile birlikte ömrünü de uzatırsınız; çünkü ısınan bataryalar fazladan güç tüketmesinin yanı sıra yıpranır da.

Ekran çok elektrik harcar

İster telefon, isterseniz de bilgisayarınızda batarya tüketimini azaltmak için ekran parlaklığını düşürebilirsiniz. Her ne kadar LED teknolojisi de kullanılıyor olsa ekran arkası aydınlatmalar enerji tüketir, hem de çok tüketir. (hep diyorum ne kadar piksel, o kadar elektrik diye)

Batarya koruma uygulamaları işe yarayan şeyler

Batarya kullanımını azaltan ve telefonunuzun kullanım süresini uzatan uygulamalar telefonunuzun ayarlarını otomatik olarak düzenler ve kişiselleştirmenize imkan verir; ayrıca arkada çalışan gereksiz uygulamaları da kapatarak size fazladan birkaç saat kazandırır.

Yeniden açacaksanız “Uyku Modu”na alın

Açıp kapatmak bataryaları yıpratan ve harcayan işlemlerdir. Eğer bilgisayarınızı yakın zamanda, mesela 1 saat içinde, yeniden kullanacaksanız bırakın açık kalsın, uyku moduna aldığınızda bilgisayarınız açıp kapatma işleminden daha az enerji harcayacak.

Batarya kalibrasyonunu eksik etmeyin

Telefonunuz ya da bilgisayarınız ne kadar kullanım süresi kaldığı ile ilgili size doğru bilgi vermeyebilir. Bunu düzeltmek için de pilinizin kalibrasyonunu yapmalı ve doğru veriler aldığınızdan emin olmalısınız.

Bataryanızı takip edin

Bataryanız size bir zamanlar sunduğu kullanım süresini sunamıyorsa bunun farkına varırsınız; ancak bu durumun birden bire ve en beklemediğiniz anda karşınıza çıkmaması için çeşitli uygulamaları kullanarak bataryanızın durumunu düzenli olarak takip edebilirsiniz.

Bataryanın tükenmesine izin vermeyin

Evet, bataryalar kullanılmak ve bitirilmek için yapılır; ama her bataryanın bir kullanım döngüsü vardır ve belli sayıda %0 – %100 döngüsü tamamlandığında bataryanın ömrü biter. Bu nedenle bataryanızın tamamen tükenmesine mümkün olduğunca izin vermeyin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*