Pazartesi , 16 Eylül 2019
Avrupa’daki En Teknolojik Teleskop Türkiye’nin Olacak
TURKIYE’NIN EN BUYUK YATIRIM ARASTIRMA PROJESI OLAN ATATURK UNIVERSITESI BUNYESINDEKI DOGU ANADOLU GOZLEMEVI INSAATI, ERZURUM’DA DEVAM EDIYOR. (AHMET AKBUGA - SAHAP GURLER ERZURUM-IHA)

Avrupa’daki En Teknolojik Teleskop Türkiye’nin Olacak

Önemli bilimsel araştırmalar kapsamında kullanılacak olan yeni teleskop, tüm Avrupa’nın en kaliteli teleskobu olacak.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde, Kalkınma Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi desteğiyle 2012 yılından beri yürütülen, Türkiye’nin 2023 vizyon projeleri arasındaki en büyük astronomi, astrofizik ve uzay bilimleri alanındaki temel bilim yatırımı olan Doğu Anadolu Gözlemevi’nin kısaca DAG kurulum çalışmaları, 3170 rakımlı Erzurum/Konaklı-Karakaya Tepesi’nde tüm hızıyla devam ediyor.

2020 yılında hizmete girecek olan DAG teleskobunun son hali görüntülendi. Atmosferik türbülansa bağlı etkilerin tümünü ortadan kaldıran DAG ile HUBBLE Uzay Teleskobu’ndan 7 kat daha yüksek çözünürlükte görüntü alınabilecek.

FMV Işık Üniversitesi ve İsviçre merkezli HEIG-VD ortaklığında tasarımı Atatürk Üniversitesi için %100 yerli ve milli imkanlarla yapılan DAG Teleskobu, dünyada bir ilki de gerçekleştirerek Adaptif Optik sistemleri barındıracak. Türkiye böylelikle bilim dünyasına önemli katkılar yapacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*