Pazartesi , 21 Ocak 2019
Apple Şifre Kırıcı İle İlgili Beklenen Açıklamayı Yaptı

Apple Şifre Kırıcı İle İlgili Beklenen Açıklamayı Yaptı

Apple, iPhone 7 modellerinin başına bela olan şifre kırıcının yeni iOS sürümünde çalışmadığını açıkladı.

EverythingApplePro adlı YouTube kanalı kısa bir süre önce iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın şifresinin 500 dolarlık bir cihazla nasıl kırıldığını gösteren bir video paylaşmıştı. Bir Apple yetkilisi tarafından TechCrunch’a yapılan açıklamaya göre iOS 11 beta 4 ile bu güvenlik açığı kapatıldı.

iOS 11’de çalışmıyor
500 dolarlık şifre kırıcı cihaz iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın dışında sürüm geçişleri sırasında iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta da çalışıyor. Cihazın çalışabilmesi için iPhone’a fiziksel erişim sağlanması ve iPhone şifresinin 4 haneli olması gerekiyor.

Cihaz, iPhone’un dört haneli şifresini tahmin ederek çalışıyor. iPhone şifresinin son zamanlarda değiştirilmiş olması cihazın şifreyi çözme süresini etkiliyor. Buradaki sorun, bu hızlı tahminlerin yalnızca şifre değiştirildikten sonraki ilk 10 dakika içinde yapılabilmesi. Bu 10 dakikalık eşik geçilirse, işlem yavaşlıyor.

Örneğin, bir iPhone’un dört haneli şifresi birkaç dakika sonra değiştirilirse, şifrenin çözülmesi 3 günden fazla sürebilir. Son zamanlarda değiştirilen altı basamaklı bir şifre varsa, doğru kombinasyonu tahmin etmek bir yıldan fazla sürebilir.

Apple tarafından TechCrunch’a, yapılan açıklamada Eylül ayında yayınlanacak iOS 11’de şifre kırıcının çalışmadığı belirtildi. Apple’ın bu açığı iOS 11 beta 4’te kapatmış olması bu güvenlik zaafiyetinin farkında olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki süreçte de bu tarz yeni güvenlik zaafiyetlerinin açığa çıkmamasını temenni ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*