Perşembe , 23 Mayıs 2019
Apple CarPlay hakkında detaylar

Apple CarPlay hakkında detaylar

Apple araba kullanıcılarına yönelik olarak Apple CarPlay’ı devreye sokmuş durumda.
Telefonunuzu direksiyon başındayken kullanmak trafik kurallarına aykırı, aykırı olmasa bile pek çok trafik kazasının neden olduğu cep telefonlarının direksiyon başında kullanılmaması gerektiğiniz biliyoruz.
Diğer taraftan ise otomobillerimiz de tüm diğer cihazlarımız gibi her geçen gün daha fazla akıllanıyor ve telefon ya da tabletimize entegre sistemler ile farklı işlevler barındırıp farklı isteklerimize cevap verebilir hale geliyor.

Her şeyin yanı sıra cebimizde kullandığımız alet, bir radyo ya da müzik çalar, bir navigasyon cihazı ve bir iletişim aracı ve direksiyon başında dahi olsak ondan uzak kalmak bir şekilde çok zor.

Geçtiğimiz yıldan beri ise Apple ve Google, araçlarda güvenli şekilde kullanabileceğimiz telefona entegre sistemler üzerinde çalışıyor ve bu konuda epey ilerleme kaydettiklerini söyleyebiliriz.

Her iki sistem de aracın entegre eğlence sistemine (ki şüphesiz siz onu araç içi akıllı ekran olarak biliyorsunuz) bağlanarak çalışıyor ve Android Auto da Apple CarPlay de navigasyon, müzik, mesajlaşma ya da telefon konuşmaları gibi hizmetlere sesli komutlarınız sayesinde hızlıca ve dikkatinizi yoldan ayırmadan erişebilmenizi sağlıyor.

Sizlerle birlikte bu yazıda Apple’ın CarPlay’inin özelliklerini ve direksiyon başındaki sürücüye nasıl kolaylıklar sağladığını inceleyeceğiz ve birlikte Apple’ın otomobil sistemleri konusundaki adımlarına göz atacağız.

NOT: Elbette daha önceki Tesla Model S incelemesinde olduğu gibi gidip kendimize CarPlay’li bir araç bulmak yerine güvendiğimiz bir kaynağın tecrübelerini sizlere aktaracağız. Aracımız ise bir adet 2016 model Corvette Stingray

Aracın dahili eğlence ve bilgilendirme (İngilizcesi infotainment ve bence acilen bu sözcüğe bir karşılık bulunması gerekiyor) sistemine entegre bir sistem gibi davranıyor ve uygulamaya aracın ekranındaki CarPlay uygulamasının logosuna dokunarak erişebiliyorsunuz.

Apple kullanıcıları için yabancılık çekmeyecekleri şekilde klasik iOS tarzında tasarlanmış uygulama ikonları telefonunuz ya da tabletinizden alışık olduğunuz şekilde çalışıyor. ve ana ekran tuşu sizi uygulamalarınızın listelendiği ekrana götürürken uzun bastığınızda Siri’yi aktive ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*