Çarşamba , 17 Temmuz 2019
Apple başarılarına başarı kattı !

Apple başarılarına başarı kattı !

Elimize ulaşan bilgiye göre dünyanın en zengin şirketi olan Apple, tam 9 kez dünyanın en beğenilen şirketi seçilmeyi başardı !

Dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde gelenek değişmedi. Ünlü ekonomi dergisi Fortune tarafından hazırlanan listede, Apple 9. kez birincilik koltuğuna oturmayı başardı.
Dünyaca ünlü ekonomi yayını Fortune’un hazırladığı “dünyanın en beğenilen şirketleri” listesinde sıralama bu yıl da değişmedi. Apple, 9. kez listenin en üst sırasında yer almayı başardı. 2008’den bu yana aralıksız bir şekilde her yıl birinci olan Apple’ı bu yılki listede Alphabet adını alan Google ve Amazon takip etti. 4. sırada dünyanın en büyük holding şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway yer alırken 5. lik koltuğuna Walt Disney oturdu. İlk 5 arasındaki 3 şirketin teknoloji ve internet sektöründen olması dikkat çekti.

Liste Nasıl Belirleniyor?

Peki ya Apple’a art arda 9 birincilik kazandıran bu liste nasıl belirleniyor? Tabii ki Apple fanı olan birkaç Fortune editörü bir araya gelerek “ben yaptım oldu” şeklinde listeyi oluşturmuyor. Ferry Hay Group araştırma şirketi ile ortak yürütülen projede, dünya çapında 30 ülkeden ve 54 farklı endüstriden 652 şirket çalışmaya dahil ediliyor. Şirketlerin üst düzey yöneticileri, genel müdürleri ve analistler kendi endüstrileri için belirlenmiş 9 kritere göre listedeki şirketlere puan veriyor. Puan toplamına göre de sıralama oluşturuluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*