Perşembe , 5 Aralık 2019
Android Telefonlar Donar ise Ne Yapılmalı

Android Telefonlar Donar ise Ne Yapılmalı

Android telefonlar aslında bilgisayarların mini boyutudur. Nasıl ki bilgisayarlar donuyor ise telefonlarında donması muhtemeldir. nasıl ki bir bilgisayar donduğunda bilgisayarda  görevi sonlandır (CTRL+ALT+DELETE) yapıyor isek android telefonlarda da buna benzer işlev gerçekleştiriyoruz. Bir android telefonun donduktan sonra ne yapılmalı sorusuna ise aşağıda gösterilen aşamaları tek tek uygulamanız telefonunuzun donmasına engel oluyor.

Durmaya Zorlayın

Düzgün çalışmayan ya da donan bir uygulama ile karşılaştığınızda, başlangıç tuşuna basmanın sizi bütün dertlerden kurtaracağını düşünebilirsiniz. Ne yazık ki bu sadece sizi başlangıç ekranına getirirken arkada sorunlu uygulama da çalışmasını hala sürdürüyor olacak. Uygulamayı durmaya zorlamak için birkaç yöntem var.

telefon donarsa ne yapılır

 

“Ayarlar” bölümüne gidin ve burada “Uygulamalar” seçin. Bu bölümde “İndirilenler” kısmından uygulamayı seçip, “Durmaya Zorla” seçeneğini seçin. Çalışan uygulamalar için biraz daha kolay bir seçenek ise “Çalışan Uygulamalar” kısmından uygulamayı durdur u seçin.Bu uygulamayı kapatacaktır, isterseniz siz de sonrasında telefonu baştan başlatabilirsiniz.

Yeniden başlamaya zorla

Eğer telefonunuz gerçekten donmuşsa yukarıdaki yöntemler her zaman işe yarayamayabilirler. Böyle durumlarda telefonu yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz.

Birçok Android cihazda, güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutarak cihazı yeniden başlamaya zorlayabilirsiniz. Tuşlara ekran kararana kadar basılı tutun, daha sonra telefonunuzu yeniden başlatın. Akılda tutulması gerekense bu tür tuş kombinasyonları cihazdan cihaza değişiklik gösterebilirler. Mesela Nexus 7’de güç tuşu ile ses tuşlarının ikisine de aynı anda basmalısınız. Bu konuda tam emin olamıyorsanız cihazınızın yeniden başlatmaya zorlama tuşlarına bakmanızda fayda var.

Bir diğer yöntemde, cihazın pilini çıkarmak. Eğer çıkabilen pile sahip bir cihazınız varsa sadece kapağı kaldırın, pili çıkartın, birkaç saniye bekleyip pili takarak yeniden telefonu başlatın.

Fabrika ayarlarını sıfırla

Hiçbir yöntem işe yaramadıysa ya da problemle uğraşacak vaktiniz yoksa fabrika ayarlarına dönüş yapmayı düşünebilirsiniz. Fakat mutlaka hatırlanması gereken bir şey: Bu son çare olarak kullanılmalı çünkü cihazınızda yer alan tüm verileri silecek ve cihazı kutusundan ilk çıktığı haline döndürecektir. Fabrika ayarlarını sıfırlamak için “Ayarlar”, “Yedekle ve Sıfırla” bölümünden  “Fabrika verilerini sıfırla” seçeneğini seçin. Bu seçeneği uyguladığınızda telefon ya da tabletinizin dahili hafızasında yer alan tüm verileri sileceksiniz.

 

18 yorum

 1. discovery forum

  En iyisi telefonu sıfırlamak.. Bilgisayar gibi telefonlara da arada format atmak gerekiyor 🙂

 2. cok sukur plansetim donmusdu acilmirdi bunlari okudum ve oyle yaptim simdi plansetim duzeldi cok engisellenmisdim cok tewekkur ediyor cok sagolun smdi rahat gire bilirim internete

 3. Benim telefonumun markası turkcell. T40 ama ekran kapandı lacivert bir görüntü var ve açılmıyor ne yapmalıyım ?

 4. telefonum dondu kapattığımda kapanıyor açtığımda ise aynı ekran admiin acil yorum

 5. Telefonu dondu kapatilmiyo bile bekledim 30 dk hala düzelmesi namaz gerek lütfen yazarmısınız

 6. Telefonum döndü kapatamıyorum bile lütfen yardım napmam gerek söylemisiniz

 7. admin general mobil discovery guncelledim sonra açarken genral mobil yazısı kalıyo hep nabıcm

 8. telefonum dondu pin kodu çıkıyor ve hiçir şey yazmıyor ekrandaki yazılar mavimsi bişey onun için ne yapmalıyım

 9. telefon dondu pin var ne yapmalı

 10. bu nasıl bişey ya nekdr saçma tlfn kafayı yedi

 11. Telefonumun modeli samsung a3 birden dondu tuşlara bassakta algılamıyor kullanılmadıği halde sürekli ısınıyor şarj ve saat donduģu gibi aynı kaldı ne yapabilirim ?

 12. donmaların sebebi virüsten olabilirmi

 13. telefon açılırken donuyo açılmıyor:(

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*