Çarşamba , 17 Temmuz 2019
AMD’den Dizüstü Bilgisayarlara 12 Çekirdekli İşlemci

AMD’den Dizüstü Bilgisayarlara 12 Çekirdekli İşlemci

AMD’den dizüstü bilgisayarlara bir yenilik daha.

Intel’in pazar hissesinin büyüklüğüne karşın hala en büyük rakibi olan AMD, online oyun ve 4K stream performansı için özel olarak geliştirilmiş, çok daha yüksek grafik performansı sunan Radeon R6 ve R7, 10 ve 12 çekirdekli işlem birimine sahip.

Bu da şu an için Carrizo kod isimi ile hatıralan ve yeni nesil Excavator çiplerini kullanan kartın üzerinde dört adet x86 işlem birimi (işlemci) ve 6 veyahut 8 adet de grafik işleme birimi (GPU) çekirdeği bulunduğu manasına geliyor. (yakında çekirdekten çıkıp karışık çerez tabağına dönüşecek işlemciler)

Bu işlemcilerin alaka çekici yanı ise dizüstü bilgisayar pazarını hedef almış olmaları. Üstelik orta düzey bilgisayar pazarını. (bak bu iyi haber)

Çip üreticisinin öncelikli emeli elbette laptop pazarının geçtiğimiz sene 45.1 milyon adet dizüstü bilgisayar ile hemen hemen %90’ına sahip olan Intel’den olası olduğu kadar hisse almak. Bu yüzden Intel’in baskın olduğu orta düzey aletlere yönelen AMD, 400 – 700 Dolar arasında oynayan segmentte, bu yeni nesil işlem çiplerini kullanacak. (Bunlar Türkiye’de de mantıklı ücretli oluyor; fakat tabi ki bizde 400 Dolar’a eşit gelmeyen ücretlerde)

Ayrı olarak oyun performansı olarak son derece randımanlı de çalışabilen yeni nesil işlem çipleri Computex’te gösterilen tecrübe ürününde dizüstü bilgisayar şarjdan çıkartıldığında batarya gücü ile 2 saat süresince, full-HD çözünürlükte ve saniyede 30 kare hızından daha yüksek fps hızında 2 saat süresince Dota 2 oynamanıza müsaade ediyor. Yeni nesil ayrı olarak AMD’nin Microsoft Kinect teknolojisine benzeyen Gesture Control (hareket idrak etme) teknolojisini de meselesizce destekliyor.

AMD hala pazar yaygınlığı itibariyle Intel’n gerisinde dursa ve bir zamanlar kafa kafaya yarıştıkları dönemin hasretini çekiyor olsa da bu yeni nesil çipler ile pazarda aradığını bulacak gibi görünüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*