Cuma , 22 Mart 2019
Amazon Yüzlerce Kullanıcıyı Sisteminden Uzaklaştırdı

Amazon Yüzlerce Kullanıcıyı Sisteminden Uzaklaştırdı

Dünyanın en ünlü alışveriş platformu Amazon, yüzlerce kullanıcıyı platformundan uzaklaştırdı. Peki bu kararın arkasında yatan neden ne? İşte detaylar…

Yakında ülkemizde de kendisine yer edinecek olan Amazon’un bugün sistemden birçok kullanıcıyı banladığı ortaya çıktı. Aslına bakarsak ilk aşamada kötü bir karar gibi düşünülebilir ancak bununda mantıklı bir açıklaması var.

Sürekli sistem üzerinden sipariş verip ardından iptalini sağlayan kullanıcılar için alınan önlem, oldukça doğru bir adım olarak karşılanıyor diğer kullanıcılar tarafından. Sizin alacağınız ürüne bir bakıma el koyarak sistemden düşmesini sağlayan spam kullanıcıların önüne geçmek isteyen Amazon, sorunu banlamak ile çözmeye karar vermiş.

Amerika’da ise durum biraz Avrupa ülkelerinden farklı işlemekte. Aldığınız ürüne göre 1-3 ay gibi sürelere ulaşabilen iade süreleri mevcut. Bilinçli tüketici ile bilinçsiz olanı ayırt etmeyi hedefleyen Amazon, sürekli iade talep edenlere bundan sonra sitesinde yer vermeyecek. Direkt ban atmadan önce Amazon, nazik bir şekilde bu tür kullanıcılara gönderdiği mail ile üyeliklerine son veriyor. Ancak eğer kullanıcının mantıklı bir sebebi varsa ve Amazon bunu kabul edilebilir olarak görürse o zaman ban tekrardan kaldırılıyor.

Amazon’a şu an bile Türkiye’de çok yoğun bir ilgi var ve Türkiye’de resmi faaliyetlerine başladığında bu ilginin kat be kat artacağını düşünüyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*