Çarşamba , 19 Haziran 2019
Adblock Gibi Uygulamalar Apple Store’dan Kaldırılabilir

Adblock Gibi Uygulamalar Apple Store’dan Kaldırılabilir

Adblock ve onun gibi çeşitli reklam engelleme uygulamaları Apple Store’dan kaldırılabilir.

Popüler reklam engelleyici uygulamalar olan AdBlock, Weblock ve Admosphere’i geliştiren Future Mind şirketinden Tomasz Koperski, Apple’ın üçüncü parti uygulamalarda reklamları engellemek üzere tasarlanmış VPN tabanlı uygulamalarla ilgili politika değişikliğine gittiğini iddia ediyor. Koperski, AdBlock için gönderdikleri güncellemenin App Store Geliştirici yönergelerinin 4.2.maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle reddedildiğini belirtiyor.

Bu maddeye göre AdBlock uygulamasının kullanışlı ve benzersiz olması gerekiyor. Apple’ın Future Mind’e sunduğu reddedilme gerekçesine göre ise AdBlock uygulaması App Store’da izin verilmeyen, reklamları veya diğer içerikleri engellemek için bir VPN profili veya kök sertifika kullanıyor. Koperski, uygulama inceleme kuruluna yaptıkları itiraz sonucunda kendilerine App Store’daki VPN / kök sertifikalı reklam engelleyicilerine ilişkin politikalarının resmen değiştirdiği ve artık uygulamaların güncellemelerinin kabul edilmediği şeklinde bilgi verildiğini söylüyor.

Bir Apple yetkilisi konu ile ilgili 9to5Mac’e yaptığı açıklamada geliştirme yönergelerinin yeni olmadığını, App Store’daki diğer uygulamaların performansına veya özelliklerine müdahale etmek için tasarlanmış uygulamalara izin vermediklerini belirtti. Ayrıca şirketlerinin geliştiricilerin uygulamalarla para kazanmalarının yolu olarak reklamı her zaman desteklediklerini belirtti. Apple’ın bu tavrı ileride bu uygulamaları App Store’dan kaldırabileceğini gösteriyor.

Adblock gibi reklam engelleme uygulamaları her ne kadar kullanıcı yararına gibi gözüksede bu tür uygulamaların kullanımının artması site sahiplerini zora sokuyor. Bu durum da eskisine göre daha kısıtlı internet içeriğinin oluşmasına neden oluyor ve böylelikle yine kullanıcı zarara uğramış oluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*