Cumartesi , 20 Temmuz 2019
9 eklar bağlanabilen yeni ekran kartı !

9 eklar bağlanabilen yeni ekran kartı !

Matrox 900 ekran kartı sayesinde tam 9 ekranı birbirine bağlayıp çalıştırmanız mümkün !

Eğer evinizde sağlam ve iyi bir performansa sahip bilgisayarınız var ise muhtemelen çift ekran kullanım yaptığınızı düşünüyorum. Hatta gerek grafik işleri gerekse daha farklı bir oyun performansı için bunun 3, hatta 4 ekrana çıktığı durumlar da oluyor. Peki ya 9 tane ekrana bağlamak ister miydiniz? “Onu tek ekran kartından yapmak imkansız” dediğinizi duyar gibiyim.

Normal şartlarda SLI ya da Crossfire gibi çözümlerle belki elde edebileceğiniz bu 9 farklı ekran desteğini Matrox C900 isimli ekran kartı tek başına yapabiliyor! Evet, doğrudur, tamı tamına 9 adet portu bulunan Matrox’un yeni ürünü dokuz ayrı ekranı aynı anda çalıştırabilme kapasitesine sahip.

Haliyle panolar ve reklam sektörüne yönelik olan bu kart AMD tabanlı bir ekran kartı. Digital Signage denilen sistem ile çalışan Matrox C900, destek verdiği 9 ekranı ise 1920×1200 piksel ve 60 hertz olarak çalıştırabilmekte. PCI Express 3.0 x16 arabirimi üzerinden bağlanan C900, 9 portu birden HDMI 1.4 ile görüntü aktarımını sağlıyor.

4GB GDDR5 belleği bulunan bu arkadaşımızda 3×3 diziliminde tamı tamına 5760×3240 piksel bir ekran çözünürlüğü sunabilmekte ve buna reğmen 75 Watt güç tüketmekte. Yani olur da iki adet alırsanız toplamda 18 ayrı ekran gibi ütopik bir ekran durumu ile karşılaşmanız mümkün. “Abi bu GTA 5 açar mı” gibi sorulara ise gerek kalmadan cevap vereyim; Hayır, bu bir oyun kartı değil. Biraz önce dediğim gibi billboard yönetimi, havaalanlarındaki bilgi ekranlarını kontrol eden bilgisayarlar gibi durumlar için kullanılan bir ekran kartı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*