Cumartesi , 9 Kasım 2019
12 ülke Türkiye’ye siber savaş açtı

12 ülke Türkiye’ye siber savaş açtı

Türkiye’ye 12 farklı ülkeden siber saldırısı başladı. Sadece devlet kurumlarının kullandığı ‘gov’ uzantılı e-posta hesaplarına yapılan saldırıyla kamu kurumlarının yollamış olduğu e-postalara, ulaştığı posta hesaplarında spam klasöründe birikiyor.

 

Türkiye’de devlet müesseselerine tahsis edilen ‘gov’ uzantılı web siteleri ve e-mail hesaplarına 12 değişik ülkeden saldırı başladı. Görünüş itibarı ile tüm saldırının Güney Kore üzerinden gerçekleştiği öne sürülse de, bunun yalnızca IP numarasının değişmesinden meydana gelen bir vaziyet olduğu bildirildi.

Avrupa ve Asya kıtalarında bulunan 12 değişik ülkeden gov uzantılı mail adresine yapılan siber saldırı sunucu şirketler güvenlik önlemlerini biraz daha artırdı.

Diğer taraftan, 3 gündür süren saldırının bir gün önce akşam kesildiği ve bugün tekrar başladığı bildirilirken, saldırı neticesi ‘gov’ uzantılı kamu müesseselerinden atılan e-maillerin, alıcı mail kutularında gereksiz mailler denilen ‘spam’ klasöründe biriktiği kaydedildi.

1

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli bir güvenlik firması olan Norse, map.ipviking.com üzerinden dünyanın siber saldırı haritasını gerçek vakitli olarak kullanıcılara sunuyor. Her saniye ne kadar fazla sitenin siber saldırganların hedefi olduğunu gördükçe hayrete düştüğünüz bu haritada ülkelerin siber güvenlik durumlarıyla alakalı da bilgi sahibi olabiliyorsunuz.İnceleyebilirsiniz.

Saldırıları anbean izlemek için tıklayın.

(kaynak: hürriyet.com)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*